Jesteście fanami roślinnych aranżacji okien, czy raczej stawiacie na minimalizm? Jeśli to drugie, to prędko zmieńcie zdanie. Dlaczego? Bowiem wnętrza inspirowane naturą mogą pomóc w walce z otaczającym nas zanieczyszczeniem powietrza! Jak? Zobaczcie!
Sezon jesienno-zimowy w naszym kraju nie należy do najłatwiejszych. Szara aura, niskie temperatury, brak słońca - wszyscy to znamy! Ale jest jeszcze jeden czynnik, który znacząco utrudnia funkcjonowanie w tym okresie - jest nim smog i ogólnie pojęte zanieczyszczenie powietrza. Jeśli jednak lubimy otaczać się roślinami w domu, a nasze parapety okienne uginają się od donic z egzotycznymi pędami - warto zrobić z tego faktu realny użytek!
Czy rośliny mogą oczyszczać powietrze w naszych wnętrzach? Naukowcy są pewni, że niektóre z nich potrafią poprawić jego jakość. A jeśli nie jesteśmy w posiadaniu specjalistycznych urządzeń filtrujących powietrze, tym bardziej warto spróbować! Zwłaszcza, że mowa o odmianach roślin, które od lat uprawiane są w polskich domach, a ich zakup, nie powinien nastręczać żadnych trudności.
Które z popularnych roślin doniczkowych najlepiej radzą sobie z eliminowaniem lotnych toksyn w powietrzu?
Bluszcz pospolity
Bluszcz pospolity? Wszyscy go znamy! Dobrze czuje się w ciemniejszych wnętrzach, np. holach czy przedpokojach. Pamiętajmy jednak, aby miał minimalny dostęp do światła. Świetnie znosi rzadkie podlewanie i chłodniejszą temperaturę. Jest rośliną długowieczną, żyje nawet do 10 lat! Pamiętajmy jednak, aby trzymać ją poza zasięgiem dzieci, gdyż niektóre części bluszczu mogą być trujące dla człowieka.
Dracena odwrócona
Chociaż w naturze występuje tylko w najbardziej egzotycznych zakątkach świata, to jednak dostępna jest niemal w każdym sklepie ogrodowym, czy też kwiaciarni. Dracena odwrócona jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Najlepiej postawić ją w jasnej, ale nie w nasłonecznionej części mieszkania. Dorasta do ok. metra wysokości, dlatego warto wygospodarować dla niej większą ilość miejsca.
Fikus Benjamina
Fikusy to kolejny bardzo popularny rodzaj roślin w polskich domach. Nie tylko oczyszcza powietrze z toksyn, ale ma również wyjątkowe walory estetyczna. Roślina lubi stanowiska jasne, np. w pobliżu dużych i widnych okien. Fikus Benjamina wymaga regularnej pielęgnacji: zraszania, nawożenia i oczyszczania większych liści. Uważać na niego powinny jednak osoby skłonne do uczuleń. Fikus Benjamina jest rośliną alergenną.
Sansewieria gwinejska (wężownica)
Sansewieria gwinejska jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej. Nie lubi wilgoci, ale świetnie sprawdzi się zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu. Roślina jest również doskonałym nocnym producentem tlenu, warto mieć ją w swojej sypialni!
Paprocie
Przez chwilę zapomniane, ale znów wracają do łask! Paprocie coraz częściej zaczynają pojawiać się w naszych domach. Nic dziwnego, te popularne rośliny są bardzo skuteczne w oczyszczaniu powietrza w naszych wnętrzach. Paprocie lubią dużą wilgotność powietrza, pamiętajmy więc, aby nie umieszczać doniczki blisko kaloryfera. Rośliny należy regularnie podlewać z uwzględniając fakt, iż nie lubią zbyt przesuszonego podłoża, ani też podłoża zupełnie mokrego.
Lista roślin, które są naszymi „zielonymi sprzymierzeńcami” jest znacznie dłuższa. Wspomnieć należy chociaż o Gerberze Jamesona, chryzantemie czy też daktylowcu niskim. Natura w pomieszczeniach wpływa na poziom nawilżenia wnętrz, co jest szczególnie istotne w okresie grzewczym. Cieszy również nasze oko :)
Czy jednak tzw. „rośliny antysmogowe” faktycznie pomogą w walce ze smogiem? Rośliny znakomicie filtrują powietrze z niebezpiecznych związków chemicznych, ale mają raczej funkcję wspomagającą w walce o czyste powietrze. Ustawione na parapecie mogą stanowić częściowy „filtr” w postaci warstwy liści, przez które musi się przedostać powietrze, zanim trafi do domu. Jednak ze względu na swą specyfikę, rośliny nie zapewnią skutecznej eliminacji pyłów zawieszonych, których normy są w Polsce regularnie przekraczane. Tu wciąż musimy, a nawet powinniśmy przeciwdziałać metodami uchodzącymi, za dużo skuteczniejsze. Na przykład ograniczając jazdę samochodem, na rzecz komunikacji publicznej lub wybieranie ekologicznych surowców do ogrzewania budynków.