Montaż energooszczędny Vetrex Slide
Od pewnego czasu duże przeszklenia stały się niemalże elementem obowiązkowym każdej inwestycji. Zdecydowana większość Klientów, trafiających do naszych salonów, przedstawia projekt, który uwzględnia co najmniej jedno okno o imponujących rozmiarach i często życzy sobie, aby wykonane ono zostało w systemie przesuwnym. Jednocześnie Inwestorzy coraz częściej chcą stosować ciepły montaż, który w przypadku podnoszono-przesuwnych drzwi tarasowych, sam w sobie jest dość skomplikowany. Jeżeli dodatkowo chce się go wykonać w wersji energooszczędnej - należy odpowiednio się do tego przygotować. Poniżej przedstawiamy krótki instruktaż. Mamy nadzieję, że zawarte w nim wskazówki okażą się przydatne w praktyce.
1 Pomiary, prace przygotowawcze

Zdjęcie nr 1. Ościeże do montażu drzwi Vetrex Slide
Bardzo ważnym elementem, o który trzeba zadbać jeszcze w trakcie pomiarów i ustaleń na budowie z inwestorem, jest kwestia odpowiedniego przygotowania otworu, w którym montowana będzie konstrukcja. W zależności od sposobu montażu i rodzaju materiału, z którego wykonane jest ościeże, przygotowanie to będzie wyglądało trochę inaczej. Jeżeli będziemy mieli do czynienia z gładką powierzchnią betonu (Zdj. 1), to jedyne co musimy zrobić, to określić wymiary i ustalić wysokość posadzki uwzględniając ewentualne poszerzenia, które pozwolą nam ustawić konstrukcje na odpowiedniej wysokości (Rys 2). Zalecamy stosowanie poszerzeń pod oknami typu Vetrex Slide i rezygnację z wykonywania podmurówek. Montaż okna z poszerzeniami bezpośrednio na posadzce ułatwia odpowiednie zamocowanie dolnej części konstrukcji. Poszerzenia przyczyniają się także do usztywnienia części progowej.

Rysunek nr 2. Przekrój Vetrex Slide z poszerzeniem 45mm
Sytuacja komplikuje się, kiedy mamy do czynienia ze ścianą wykonaną np. z pustaków typu porotherm. W takim przypadku ościeża trzeba wyrównać odpowiednią zaprawą lub klejem, należy przy tym pamiętać, że materiały, którymi będziemy to robić, muszą być odporne na wnikanie wilgoci, dlatego dobrze nadającą się do tego typu prac jest zaprawa termoizolacyjna firmy Winerberger Porotherm TM. Zdecydowanie nie należy stosować tynków gipsowych, które nie zapewnią połączeniu odpowiedniej odporności na wilgoć.
2 Rozładunek

Zdjęcie nr 3. Rozładunek
Gdy ościeże jest już odpowiednio przygotowane do montażu, możemy przystąpić do przygotowania okna, które będziemy wstawiać. Pierwszą, niezmiernie ważną czynnością, jest przeniesienie okna, które może ważyć nawet kilkaset kilogramów, z samochodu pod sam otwór.
Na tym etapie dobrze może się sprawdzić droga prowadząca z samochodu pod otwór, ułożona np. z płyt OSB. Taka ścieżka ułatwia transport i minimalizuje możliwość uszkodzenia.
3. Przygotowanie okna do wstawienia i montaż

Zdjęcie nr 4. Montaż kotew
Kolejnym etapem przy montażu jest przygotowanie okna do osadzenia, czyli przykręcenie kotew (Zdj. 4) i oklejenie stolarki foliami lub taśmami (Zdj.5)
W przypadku zaplanowania montażu na dyble - możliwe jest wykonanie otworów pod nie już przy produkcji okna, co niewątpliwie ułatwia późniejsze prace i daję pewność, że rozstaw i umiejscowienie tych otworów będzie zgodne z zaleceniami.

Zdjęcie nr 5. Dyblowanie ramy okiennej
Do montażu okien Vetrex Slide zalecamy stosowanie dybli lub śrub, mocowanych do ściany przez ramę, jednak nie wykluczamy montażu na kotwy, o ile ich rozmieszczenie i jakość będzie odpowiednia. Dosyć częste jest stosowanie mieszanego systemu mocowania okna Vetrex Slide, w którym boki montowane są na dyble, natomiast góra i dół - na kotwy.

Zdjęcie nr 6. Oklejenie okna taśmą rozprężną/dodatkowe uszczelnienie
Następną czynnością przy montażu jest oklejenie okna taśmą rozprężną (Zdj. 6 ) która zapewni odpowiednią szczelność termiczną i akustyczną oraz pozwoli spełnić zasadę „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”.

Zdjęcie nr 7. Folia okienna paroszczelna
Przedstawiony na powyższych zdjęciach sposób uszczelnienia jest tylko propozycją, ponieważ równie dobrze do tego celu nadają się specjalne folie okienne i zastosowanie w przestrzeni między ramą a ościeżem piany poliuretanowej (Zdj 7)

Zdjęcie nr 8. Klocki dystansowe/klocki nośne
Bardzo ważnym elementem montażu jest zastosowanie odpowiednich klocków nośnych, które bezwzględnie muszą znajdować się pod ramą okna lub pod poszerzeniami, o ile zostały one wykorzystane w danej konstrukcji. Pominięcie tego elementu może skutkować niewłaściwym funkcjonowaniem skrzydeł podnoszono-przesuwnych oraz powodować nieszczelności pomiędzy progiem a skrzydłem. Do podklinowania należy używać klocków nośnych z twardego PVC (Zdj. 8)

Rys nr 9. Rozmieszczenie klocków nośnych w oknach Vetrex Slide
Przedstawione powyżej klocki nośne mogą służyć również jako klocki dystansowe stosowane w miejscach oznaczonych w instrukcji montażu (Rys. 9)
Na powyższym rysunku zaznaczono, w których miejscach należy umieścić klocki nośne, aby konstrukcja działała poprawnie, poniżej zaś przedstawiamy rozstawy punktów mocowań i klocków nośnych. Należy jednak pamiętać, że w związku z dużą głębokością zabudowy systemu Vetrex Slide, zarówno podparcie klockami nośnymi, jak i mocowanie mechaniczne musi być realizowane na wewnętrznej i zewnętrznej części ościeżnicy.
A - dla okien białych i kolorowych 150mm – 200mm od narożnika (tylko w przypadku Vetrex Slide)
B – maksymalnie 500mm (wymiar ten dotyczy także usytuowania klocków nośnych pod konstrukcją)
Proszę zwrócić uwagę na zmiany w stosunku do obecnej instrukcji montażu, która jest obecnie aktualizowana. Po pierwsze - punkty podparcia zostały przesunięte w skrajne położenie, bezpośrednio pod pionowym elementem ramy, po drugie - odległość A punktu mocowania od narożnika jest jednakowa dla okien kolorowych i białych, a wynika to z tego, że elementy ramy i progu w systemie Vetrex Slide są skręcane w odróżnieniu od standardowych konstrukcji uchylno-przesuwnych, w których są one zgrzewane.
Podsumowując, montaż okien Vetrex Slide powinien być przede wszystkim dobrze zaplanowany, a sposób jego wykonania - odpowiednio dobrany do wykorzystanych w realizacji materiałów i oczekiwań klienta. W jednym przypadku wystarczający okaże się montaż przy użyciu odpowiednich kotew, natomiast w innym - będziemy musieli zastosować dyble, bądź śruby przykręcane przez ramę, jednak w obu przypadkach właściwe zaplanowanie i wykonanie montażu będzie owocowało bezawaryjną pracą stolarki przez wiele lat.